Корисні поради : Як врятувати себе або людину , яка тоне ?
Корисні поради: Як врятувати себе або людину, яка тоне?
Вся справа в тому, що коли людина тоне, він не видає різкого і пронизливого крику про допомогу, як вважає більшість людей. Розмахування руками, бризки і крики, до яких нас готує телебачення, зустрічаються в реальному житті вкрай рідко.
Поняття «Інстинктивна реакція потопаючого» (Instinctive Drowning Response), введене доктором наук Франческо Піа (Francesco A. Pia) - це те, що люди роблять, щоб уникнути фактичного або передбачуваного удушення при зануренні у воду. На неї вказують наступні ознаки:
- Його рот то йде під воду, то з'являється на поверхні, але він не може вдихнути і покликати на допомогу. Тобто тонуть, як правило, мовчки. Дихальна система людини розрахована на дихання. Мова - це її вторинна функція. Перш ніж мова стане можливою, необхідно відновити функцію дихання.
- Потопаючий НЕ махає - його руки витягуються в сторони. Він робить це інстинктивно, намагаючись відштовхнутися від води і спливти.
- Він не може здійснювати осмислені рухи: схопитися за рятувальний круг чи простягнути руку тим, хто прибув на допомогу.
- Поки проявляється інстинктивна реакція потопаючого, людина знаходиться у воді вертикально. Протриматися на поверхні він може від 20 до 60 секунд. А потім повністю піде під воду.
Це зовсім не означає, що людина, що кличе на допомогу і відчайдушно розмахує руками, вас обманює. Але це зовсім інша стадія - паніка в воді. Вона може передувати «інстинктивної реакції потопаючого» і зазвичай триває недовго. Але в цьому випадку потопаючий ще може допомогти своїм рятівникам. Наприклад, простягнути їм руку або схопитися за коло.
Є й інші ознаки того, що людина терміново потребує допомоги:
- Відкинута назад голова, відкритий рот.
- Закриті або скляні очі, які ні на що не фокусуються.
- Спроба перевернутися на спину.
- Рухи, що нагадують вилізання по мотузяній драбині.
Як не потонути самому? Тіло легше води, тому зазвичай тонуть, коли панікують. Спробуйте проекспериментувати. Пориньте на невеликій глибині в воду, підібгайте ноги. Ви відчуєте, як вода виштовхує вас вгору. Запам'ятайте це відчуття. Переверніться на спину і розслабтеся. Голова може бути повністю занурена в воду. Головне, щоб на поверхні залишалися ніс і рот. Запам`ятайте! Спокій - запорука того, що ви, навіть не вміючи добре плавати, зможете протриматися на воді досить тривалий час.
Шановні батьки! Діти, що грають у воді, шумлять. Якщо вони перестали шуміти, витягніть їх з води і дізнайтеся, чому.
ГУ ДСНС України у Донецькій області